روش از پوشک گرفتن کودک

روش از پوشک گرفتن کودک

یکی از بزرگ ترین نگرانی های والدین انتخاب زمان مناسب برای از پوشک گرفتن کودک خود است . آن چه مسلم است این است که قاعده و قانون یکسانی برای از پوشک گرفتن کودک وجود ندارد و برای هر کودک باید متناسب با روحیات ، شرایط و ریتم رفتاری او عمل کرد .

به همین دلیل صبور بودن والدین در این مورد بسیار حائز اهمیت است و باید از هرگونه تنبیه و یا تهدید کردن به شدت خودداری کرد ، و باید مدام به کودک این نکته یاد آوری شود که در خیس شدن لباس و یا تخت خود به هیچ عنوان مقصر نیست . و این مرحله جزء مراحل رشد و بزرگ شدن او خواهد بود تا کودک احساس گناه نکند و خجالت زده نشود .

استرس و تحت فشار قرار دادن کودک سبب عدم توانایی او در کنترل ادرار و شب ادراری است .
مهم ترین نکته هنگام از پوشک گرفتن کودک داشتن امادگی است . در این کار به هیچ عنوان نباید عجله کرد و باید از پیش خود را برای هر گونه کثیفی فرش و یا مبلمان آماده کنید . در طول این مدت سعی کنید به اعصاب خود مسلط باشید و تا حدودی قید تمیزی خانه را بزنید .

کارینو کیدز  فروشگاه اینترنتی سیسمونی و یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی در این زمینه است و کیفیت تمام محصولات خود را تضمین می کند.  همچنین کارینو کیدز  دارای مجوز و نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن و تجارت می باشد؛  شما با خیال آسوده می توانید سفارشات خود را ثبت و در سریع ترین زمان درب منزل دریافت کنید.

مناسب ترین سن برای از پوشک گرفتن بچه ها

کودکان معمولا بین ۱۸ ماهگی تا ۳ سالگی توانایی کنترل کردن ادرار را پیدا می کنند . این توانایی در کودکان متفاوت است و نمی توان زمان دقیقی را برای آن مشخص کرد . بروز برخی از علائم نشان دهنده آن است که کودک توانایی کنترل کردن ادرار را به دست آورده است و از لحاظ جسمی آمادگی لازم را دارد .

این نشانه ها عبارتند از :

۱- ابراز نارضایتی از کثیف بودن پوشک و درخواست برای تعویض آن

۲- توجه نشان دادن به والدین هنگام دستشویی رفتن

۳- مقاومت نشان دادن هنگام پوشک شدن

۴- توانایی پایین و بالا کشیدن شلوار خود را با کمی کمک داشته باشد .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
زردی نوزاد؛ از تشخیص تا راهکارهای درمان

۵- خیس نکردن پوشک پس از خواب کوتاه روزانه

۶- مدفوع نکردن در طول شب

۷- مدفوع منظم و دارای فرم که بتوان تا حدودی زمان آن را پیش بینی کرد .

۸- توانایی درک و اجرای دستورات ساده را داشته باشد .

۹- توانایی درک تحسین و تشویق شدن را داشته باشد .

۱۰- هنگام داشتن ادرار و یا مدفوع از کاری که در حال انجام آن است دست می کشد و به نقطه ای خاص از منزل می رود و یا به شما اطلاع میدهد .

۱۱- وقتی که کودک را سر پا می گیریم دستشویی می کند . این یعنی اسفنگتر هایش ارادی شده اند .

۱۲- تمایل دارد که کارهایش را مستقل انجام دهد .

۱۳- در هر بار ادرار کردن مقدار قابل ملاحظه ای مایع دفع می کند .

۱۴- می تواند دستشویی اش را تا زمانی که به لگن می رسد نگه دارد .

آموزش از پوشک گرفتن کودک

باید برای کودک لگن مخصوص خریداری کنید . بهتر است خرید لگن با سلیقه کودک صورت گیرد تا برای او جذاب باشد . لگن را در جای مناسب قرار دهید به گونه ای که کودک بتواند به تنهایی روی آن بنشیند . بهتر است کودک را ۲ هفته قبل از شروع آموزش با لگن خود آشنا کنید .

می توانید مراحل رفتن به توالت را توسط عروسک های کودک اجرا کرده و به او آموزش دهید .

استفاده از شورت آموزشی

جهت جلوگیری از کثیف کاری های احتمالی در منزل می توانید از شورت های آموزشی استفاده کنید . استفاده از شورت آموزشی سبب می شود که اگر کودک در اطلاع رسانی جهت رفتن به دستشویی تاخیر کرد محیط خانه آلوده نشود . همچنین هنگام استفاده از شورت های آموزشی نیازی به پوشک کردن کودک نیست . این امر سبب می شود تا کودک این شورت را جزء لباس خود داند و نیاز به آگاه کردن والدین را جهت رفتن به دستشویی جدی بگیرد .

شورت های آموزشی دو لایه بوده و دارای حوله جاذب ادرار هستند ، که مانع از نم پس دادن ادرار یا مدفوع می شوند . همچنین به دلیل داشتن دکمه جهت تنظیم سایز از بدو تولد تا ۲ سالگی قابل استفاده هستند . از شورت های آموزشی می توان به جای پوشک کردن کودک در شب استفاده کرد .

 

در وبسایت کارینو کیدز می توانید انواع شورت آموزشی را خریداری کنید.

آموزش استفاده از لگن در طول دوره آموزش از پوشک گرفتن کودک

در طول دوره آموزش از پوشک گرفتن کودکتان به کودک لباس راحت بپوشانید تا بتواند هنگام استفاده از لگن ، آن را سریع و راحت از تن خارج کند . در روز های اول اموزش هنگامی که کودک از خواب بیدار می شود او را روی لگن بنشانید و در طول روز به کودک دقت کنید اگر علائمی جهت نیاز به دستشویی رفتن مشاهده کردید سریع او را روی لگن قرار دهید و اگر کودک روی لگن نشست و حتی کمی از ادرار خود را در لگن ریخت او را تشویق کنید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهنمای خرید پتوی نوزاد + عکس مدل های مختلف

اگر این روش را در چند روز متوالی انجام دهید احتمالا پس از آن کودک می تواند به تنهایی از لگن استفاده کند . اگر کودک در حین آموزش فرش و مبل را کثیف کرد او را به خاطر این کار شرمنده نکنید ویا با عصبانیت سر او داد نزنید . بلکه با آرامش و با کمک خود کودک فرش و یا مبل را تمیز کنید . حتما قبل از خواب شبانه به کودک خود بگویید که وقت توالت رفتن است . بهتر است در طول شب مخصوصا در هفته اول آموزش کودک را پوشک کنید و یا از شورت های آموزشی استفاده نمایید .

قبل از بیرون رفتن از منزل کودک خود را به توالت ببرید و پس از آن سریع از خانه خارج شوید و به کودک بیاموزید هنگام خروج از از منزل باید حتما به دستشویی برود . قبل از بیرون رفتن از منزل چند دست لباس همراه خود بردارید . بهتر است هنگام بیرون رفتن به همراه خود یک لگن کوچک نیز داشته باشید تا بتوانید در توالت های عمومی از آن برای کودک خود استفاده کنید .

حتما پس از توالت رفتن کودک دست های او را بشویید و به او آموزش دهید که این مرحله جزء مراحل اصلی دستشویی رفتن است . اگر کودک پس از ۳ الی ۵ روز به استفاده از لگن علاقه ای نشان نداد ۲ الی ۳ هفته به او استراحت دهید . و سپس آموزش را مجددا شروع کنید .

توجه داشته باشید که بهترین فصل برای آموزش گرفتن پوشک فصل تابستان است . زیرا در این فصل به راحتی می توانید لباسی راحت و نازک به کودک بپوشانید . برای کودکان پسر از شورت و برای کودکان دختر از دامن یا سارافون استفاده نمایید .

نکاتی که هنگام آموزش از پوشک گرفتن کودک باید به آن توجه کرد :

۱- محل مورد نظر برای گذاشتن لگن را برای کودک جذاب کنید و اسباب بازی مورد علاقه او را در آن جا قرار دهید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
جدول استاندارد میزان وزن و قد نوزادان

۲- کودک باید تحت آموزش یکسانی قرار بگیرد . یعنی اگر پرستار یا مادر بزرگ کودک از او مراقبت می کنند آن ها هم دقیقا رفتاری مشابه رفتار شما با کودک داشته باشند تا دچار دوگانگی نشود .

۳- تحت هیچ شرایطی آموزش از پوشک گرفتن را با جدا کردن محل خواب یا گرفتن شیر همزمان انجام ندهید .

۴- روش درست این است که استفاده از لگن و توالت را همزمان به کودک آموزش دهید .

۵- هرگز نباید در طول دوره آموزش دادن مایعات به کودک را کم یا قطع کنید ، زیرا سبب ایجاد یبوست در کودک می شود ، و از نشستن روی لگن خود داری می کند .

۶- اگر کودک جهت شستن خود تمایل نشان داد اجازه دهید این کار را انجام دهد و شما با او همراهی کنید .

۷- خشک کردن کودک با دستمال توالت از نکاتی است که مخصوصا به کودکان دختر باید آموزش داده شود .

۸- تا سن ۴ سالگی ادرار کردن کودک در طول شب ، شب ادراری محسوب نمی شود . توجه کنید که شب ادراری در پسران شایع تر از دختران است .

۹- دستشویی رفتن و استفاده از لگن را برای کودک هیجان انگیز کنید . این کار را در قالب بازی و یا مسابقه انجام دهید و اجازه دهید کودک در این بازی برنده باشد و در او احساس قهرمان بودن را ایجاد کنید .

۱۰- تا زمانی که در مورد از پوشک گرفتن کودک اطلاعات لازم را کسب نکرده اید برای این کار اقدام نکنید .

۱۱- آموزش باید به صورت منظم و روتین باشد تا کودک سردرگم نشود .

۱۲- چنانچه کودک برای استفاده از لگن هیچ علاقه ای نشان نمی دهد او را مجبور نکنید .

۱۳- می توانید به وسیله چسباندن استیکر مورد علاقه کودک به دیوار دستشویی پس از هر بار دفع ادرار یا مدفوع او را تشویق کنید .

۱۴- کتاب هایی که مراحل دستشویی رفتن را با شعر و تصویر نشان می دهند تهیه کرده و برای کودک بخوانید. مانند کتاب پوشک دیگه بسه ، خرسی روی لگن بنشین ، مامان بیا جیش دارم ، کتی خودش به توالت می رود .

۱۵- توجه داشته باشید که کنترل دفع ادرار در شب بسیار زمان بر بوده و ممکن است ماه ها به طول انجامد .

۱۶- اگر کودک در طول شب نتوانست شما را جهت رفتن به دستشویی آگاه کند و خودش را خیس کرد هرگز او را دعوا نکنید زیرا موجب کاهش اعتماد به نفس او می شود .

امیدوارم آموزش از پوشک گرفتن کودک برای شما مفید بوده باشد. وبسایت کارینو کیدز یک وبسایت تخصصی در زمینه خرید سیسمونی  و لوازم نوزاد است که می توانید تمامی مایحتاجات نوزاد خود را از طریق این وبسایت خریداری کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

‫17 نظر ارسال شده در “روش از پوشک گرفتن کودک

 1. مامان نازگل :

  اگر میخواید بچه رو از پوشک بگیرید تابستون این کارو کنید.

 2. مامی آیسا :

  معمولاً کودک کنترل مدفوع را زودتر از ادرار یاد می گیره

 3. مامان فردین :

  وای از پسرا. بس که بازیگوشن. خیلی سخت میشه از پوشک گرفتشون

 4. معینی :

  بچه من کامل ادرارشو نمیکنه. ذره ذره. خونه رو به گند کشیده از وقتی از پوشک گرفتمش

 5. حمیرا شبانی :

    اگر از لگن مخصوص بچه استفاده میکنید. دستشویی کردن روی لگن رو شرطی و جایزه دار کنید. من که اینوری پوشک رو از بچم گرفتم.

 6. بنیتا ص :

  بعضی بچه ها خودشون دوست دارن که دیگه پوشک نشن. اونا رو میشه زودتر پوشک رو ازشون گرفت. بعضی ها هم تا سه سالگی هنوز باید پوشک بشن

 7. شقایق افضل نیا :

  تحت هیچ شرایطی از پوشک گرفتن رو یا گرفتن شیر همزمان انجام ندهید .

 8. نوش آفرین :

  اگر از شورت های اموزشی استفاده کنیم یوقت بچه ادرار و مدفوع کنه نم پس نمیده؟

 9. مامان فرزاد :

  پسرا دیرتر از دختر ها یاد میگیرن که بدون پوشک باشن.

  • مشاور کارینو کیدز :

   از زمانی که نشانه های امادگی برای گرفتن پوشک را در کودک مشاهده کردید. که از حدود ۱٫۵ سالگی تا ۲٫۵ هست

 10. سمانه اسدیان :

  تحت هیچ شرایطی از پوشک گرفتن رو یا گرفتن شیر همزمان انجام ندهید .

 11. شمیم جعفریان :

  برای شستن مدفوع نوزاد باید حتما از شامپوهای مخصوص استفاده کنیم؟

  • مشاور کارینو کیدز :

   خیر نیازی نیست که حتما از مواد شوینده و یا صابون استفاده شود زیرا ممکن است موجب سوزش و خشکی پوست نوزاد شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *