وسایل مورد نیاز نوزاد در ۴۰ روز اول

وسایل مورد نیاز نوزاد در 40روز اول تولد

وسایل مورد نیاز نوزاد در ۴۰ روز اول : رسیدن به مرز ۴۰ روز یا ۶ هفته برای والدین نوزاد یک نقطه عطف بزرگ است . در این مدت شما باید توانایی های لازم را بدست آوردید . زمان های شیر دهی به نوزاد خود را شناسایی کنید و نیازها و احتیاجات این انسان کوچک را که در عین حال نزدیک فرد به قلب شما است بشناسید ، و خود را با مهم ترین تغییر زندگی مشترک خود سازگار نمایید .

پس از ۴۰ روز بسیاری از مشکلات نوزاد مانند دل درد و بیخوابی های شبانه کاهش می یابد و به همین دلیل در برخی از فرهنگ ها به عنوان دوره حبس شدن والدین در خانه از آن یاد می شود ، تا به دور از هیاهوی جمع های خانوادگی بتوانند آرامش خود را پیدا کرده و تکنیک های مراقبت از نوزاد را یاد بگیرند .

کارینو کیدز فروشگاه اینترنتی سیسمونی و یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی در این زمینه است و کیفیت تمام محصولات خود از جمله لوازم مراقبتی مادر و نوزاد را تضمین می کند. همچنین کارینو کیدز دارای مجوز و نماد اعتماد الکترونیک از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن و تجارت می باشد؛ شما با خیال آسوده می توانید سفارشات خود را ثبت و در سریع ترین زمان درب منزل دریافت کنید.

چک لیست وسایل مورد نیاز نوزاد در ۴۰ روز اول (۶ هفته اول)

در ابتدا یک چک لیست برای شما آماده کرده ایم که به راحتی بتوانید وسایل مورد نظرتان را تیک بزنید و سپس به توضیح موارد چک لیست می پردازیم.

وسایل مربوط به شیر دهی

وسایل تعویض

وسایل حمام

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهنمای خرید دندانگیر

وسایل مراقبتی

لباس های مورد نیاز ۴۰ روز اول نوزاد

لوازم خواب مورد نیاز

وسایل مورد نیاز در هنگام خروج از خانه

وسایل درون ساک در هنگام خروج

وسایل مورد نیاز نوزاد در ۴۰ روز اول (۶ هفته اول) چیست؟

نخستین نیاز کودک پس از تولد خوردن شیر مادر است . مادر به طور مکرر نوزاد خود را شیر می دهد و او را نزدیک قفسه سینه خود نگه می دارد تا پیوند بین نوزاد و مادر ایجاد شود . پس به وسایل مربوط به شیر دهی مانند سوتین شیردهی ، پد سینه ، شیر دوش ، پارچه آروغ گیر و پیشبند نیاز دارید . اگر تصمیم به تغذیه کودک با شیر خشک را دارید مطمئنا باید شیشه شیر ، فلاسک نگه دارنده آب گرم ، شیشه شور و شیر خشک را تهیه نمایید . که این وسایل از جمله وسایل در خرید سیسمونی است.

علاوه بر وسایل مورد نیاز جهت تغذیه نوزاد ، البسه لازم برای نوزاد یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد ، زیرا لباس های نوزاد به دفعات هنگام تغذیه و یا هنگام دفع ادرار و یا مدفوع کثیف می شوند و باید سریعا تعویض گردد . لباس های مورد نیاز کودک در روز های نخستین تولد شامل ست بیمارستانی نوزاد ، ۳ الی ۴ دست لباس زیر دکمه و سر همی سایز ۰ تا ۳ ماه ، کلاه ، دستکش ، جوراب و چند دست شلوار بدون جوراب است .

اگر در مورد مزایای لباس زیر دکمه دار نمی دانید به مقاله فایده لباس زیر دکمه دار مراجعه کنید.

استفاده از دستکش به دلیل تمایل نوزادان تازه متولد شده به خراش دادن صورت ضروری است . اما بهتر است در اولین فرصت ناخن های کودک را با قیچی و یا ناخن گیر مخصوص کودک که معمولا در ست بهداشتی نوزاد  موجود هستند کوتاه شود .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهنمای خرید ساک لوازم نوزاد + انواع مدل ها

 

لوزام خواب مور نیاز نوزاد تا ۴۰ روز

نوزادان تازه متولد شده در روز های نخستین تولد بیشتر ساعات را در خواب هستند و هر ۲ الی ۳ ساعت یک بار برای شیر خوردن بیدار می شوند .

برای داشتن خوابی طولانی ، عمیق و راحت بهتر است نوزاد را با قنداق های چسبی قنداق کنید ، و یا آن ها را درون قنداق فرنگی بگذارید . قنداق های چسبی و فرنگی بسیار ایمن بوده و به دست ها و پاهای کودک آسیب نمی رسانند و آن ها را تحت فشار قرار نمی دهند .

چند نمونه از این قنداق ها را در ادامه می توانید مشاهده کنید.

قنداق فرنگی نوزاد

انواع قنداق فرنگی مخمل

قنداق چسبی نوزاد

قنداق های چسبی نوزاد

سایر لوازم خواب مورد نیاز کودک شامل سرویس تخت خواب ، سرویس خواب سه تکه مسافرتی ( دم دستی ) که شامل پتو ، تشک و بالشت است ، وهمچنین پتوی ساده و پتوی کلاهدار جهت خروج از منزل و بالشت فرم دهی می باشد .

وسایل لازم برای تعویض پوشک نوزاد

هنگام تعویض پوشک کودک خود باید از قبل وسایل مورد نیاز را آماده و در دسترس قرار دهید.

 •  پوشک
 •  دستمال مرطوب
 •  خشک کن پارچه ای پای کودک
 •  زیرانداز تعویض نوزاد
 •  کرم سوختگی پای نوزاد(بهترین آن سودو کرم است)

در مورد شستن و تعویض پوشک نوزاد می توانید در مقاله شستن نوزاد بعد از مدفوع بیشتر بخوانید.

می توانید نوزاد خود را پس از افتادن بند ناف حمام کنید .( اگر قصد حمام کردن نوزاد پیش از افتادن بند ناف را دارید حتما با پزشک کودک خود مشورت نمایید ، و یا از روش حمام کردن اسفنجی استفاده نمایید .)

زیراندازهای تعویض نوزاد را می توانید در ادامه ببینید.

زیراندازهای تعویض نوزاد

لوازم مورد نیاز حمام نوزاد

 •  وان حمام
 •  لیف حمام یا اسفنج
 •  شامپوی بدون سوزش چشم
 •  شامپوی بدن یا صابون کودک
 •  حوله
 •  پوآر بینی ( جهت تمیز کردن مخاط بینی که پس از حمام کردن از بینی نوزاد خارج می شود )
 •  لوسیون

بهتر است تمامی این لوازم قبل از حمام کردن نوزاد در دسترس شما باشند ، تا نیازی به تنها گذاشتن کودک برای آماده کردن آنها نباشد .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
راهنمای خرید پستانک + انواع مدل ها

در این مورد در مقاله حمام کردن نوزاد می توانید بیشتر بخوانید.

وسایل مراقبتی نوزاد در ۴۰ روز اول

از جمله وسایل مراقبتی بسیار ضروری نوزاد در ۴۰ روز اول تب سنج نوزاد است . امروزه تب سنج های کودک در دو نوع تب سنج لیزری و دیجیتالی در بازار موجود هستند که سرعت و دقت اندازه گیری بسیار بالایی دارند و سایلی مانند قنداغ خوری و دارو خوری و همچنین قطره چکان مدرج و کیسه آبگرم نیز در روزها و حتی ماه های اولیه پس از تولد نوزاد بسیار مورد استفاده خواهند بود .

وسایل مورد نیاز نوزاد هنگام خروج از منزل در ۴۰ روز اول

بهتر است نوزاد و مادر در ۴۰ روز اول کمتر از خانه خارج شوند. ولی اگر خواستید از منزل خارج شوید، هنگام خروج از منزل نیز حتما نوزاد خود را درون قنداق فرنگی قرار دهید یا با پتوی کلاهدار بپوشانید ، همچنین به یک ساک لوازم جادار جهت قرار دادن وسایل نوزاد هنگام خروج از منزل نیاز دارید .

حتما دقت کنید که ساک لوازمی جادار و با جیب های زیاد جهت قرار دادن وسایل مختلف انتخاب نمایید. کوله پشتی های لوازم نوزاد به دلیل جا دار بودن و داشتن فضا و جیب های کافی جهت قرار دادن وسایل مختلف به صورت سازماندهی شده انتخابی مناسب هستند .

همچنین ساک های لوازم ۳ تکه نیز به دلیل بزرگ و جادار بودن و داشتن زیر انداز تعویض نوزاد و محفظه نگه دارنده فلاسک آب گرم پر طرفدار هستند . سعی کنید این ساک همیشه از لوازم ضروری پر باشد تا اگر به صورت ناگهانی تصمیم به خروج از منزل داشتید وسایل شما آماده باشد.

انواع ساک لوازم نوزاد را می توانید در ادامه ببینید.

خرید ساک لوازم نوزاد

 

وسایل ضروری داخل ساک نوزاد شامل :

 •  دستمال مرطوب
 •  دستمال کاغذی
 •  پیشبند
 •  زیرانداز تعویض
 •  خشک کن پارچه ای پای کودک
 •  یک دست لباس کامل
 •  بطری شیشه شیر
 •  شیر خشک ( در صورت استفاده )
 •  پستانک ( در صورت استفاده )

سخن پایانی

در پایان امیدواریم مقاله وسایل مورد نیاز نوزاد در ۴۰ روز اول مانند سایر مقاله های کارینو کیدز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. خیلی از وسایلی که در بالا آوردیم از جمله وسایل مورد نیاز در بیمارستان هم هست که می توانید برای آشنایی بیشتر به مقاله وسایل مورد نیاز نوزاد در بیمارستان مراجعه کنید.

‫21 نظر ارسال شده در “وسایل مورد نیاز نوزاد در ۴۰ روز اول

 1. شهلا خرم :

  خوب کاری میکنید که توی سایتتون مطالب رو جداگونه و مفصل توضیح میدید. من یکی که فعلا دست تنهام باید خودم وسایلم رو اماده کنم. خیلی از این موراد رو نمیدونستم. ارزوی سلامتی برااتون دارم.

 2. shadiiii :

  سخت ترین روزها همین ۴۰ روز اول مخصوصا برای مادر. خیلی خوبه بجز همسر ینفر دیگه هم کمک تون کنه. مادرتون یا خواهرتون بگید بیاد پیشتون

  • مشاور کارینو کیدز :

   سلام . دوست عزیز.
   خیر شما به وسیله خاصی نیاز ندارید . اما توصیه می کنیم که تمامی وسایل مورد نیازتان را در دسترس و در نزدیکی خود داشته باشید. وسایلی مانند: پوشک، دستمال مرطوب، زیر انداز تعویض و کرم سوختگی پای نوزاد

 3. هلیا توفیق :

  بچه من تازه بدنیا و همش خواب هست. میخوایم بریم مسافرت فقط قنداق فرنگی کافیه که با خودمون ببریم؟

  • مشاور کارینو کیدز :

   سلام به شما توصیه می کنیم در ۴۰ روز اول از خانه خارج نشوید. ولی اگر خواستید از منزل خارج شوید، هنگام خروج از منزل نیز حتما نوزاد خود را درون قنداق فرنگی قرار دهید یا با پتوی کلاهدار بپوشانید ، همچنین به یک ساک لوازم جادار جهت قرار دادن وسایل نوزاد هنگام خروج از منزل نیاز دارید . و تقریبا سعی کنید تمامی وسایل مورد نیاز نوزاد را با خود همراه داشته باشید

 4. هلیا غ :

  وسایل مراقبتی برای بچه ایی که هنوز چهل روزش نشده. استفاده هم داره ؟ و اینکه چه چیزایی هست؟

  • مشاور کارینو کیدز :

   سلام. دوست عزیز بله قطعا مورد استفاده قرار میگیره. وسایلی مثل تب سنج و کیسه اب گرم رو در دسترس داشته باشید.

 5. ایمانه زاهدی :

  سلام. ممنون از مطالب خوبی که توی سایت تون گذاشتید. مخصوصا این مقاله. من تازه مادر شدم . خیلی این مقاله به کارم اومد. بازم ممنون و موفق باشید.

  • مشاور کارینو کیدز :

   سلام دوست عزیز. خوشحالیم که از مطالب سایت رضایت داشتید. و نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *